Cube Wielka Wystawa Dinozaurów Gra Planszowa
Bardzo przyjemna gra rodzinna luźno traktująca temat wykopalisk paleontologicznych.
Wyruszamy na wyprawę i odkopujemy kości prehistorycznych gadów, z których staramy się ułożyć szkielet wymarłego dinozaura.
Gra toczy się przez trzy rundy, każda podzielona jest na trzy różne fazy: Wykopalisk, Rekonstrukcji i Wystawy.
Faza Wykopalisk
Podczas Fazy Wykopalisk, każdy z graczy będzie wykopywać kości, zmieniać wartość kategorii muzealnych, a następnie wykonywać akcję – niektóre będą przynosić złą sławę!
Akcjami są:
Publikacja: Gracz podnosi lub obniża wartość kategorii muzealnej o jedno pole.
Darowizna: Gracz wrzuca 1-3 kości ze swojego stosu z powrotem do sakwy, następnie otrzymuje tyle samo punktów albo traci pojedynczy Żeton Rozgłosu o tej wartości.
Badania: Gracz dobiera premiową kartę dinozaura. Jeśli nie ma już żadnych kart, nie można wykonać tej akcji.
Akcje przynoszące złą sławę to Fortele. Do Forteli zaliczają się:
Sabotaż: Gracz dobiera Żeton Złej Sławy, ogląda go, a następnie umieszcza na sąsiednim obszarze. Nie może być na nim żadnego paleontologa. Gracz, który przejdzie przez to pole, zabiera ten żeton.
Dynamit: Gracz dobiera 3 kości z sakwy i dodaje je do swojej puli. Kości, które były na obszarze wykopalisk tego gracza są umieszczane w sakwie.
Kradzież: Gracz bierze kość z sąsiadującego obszaru wykopalisk i dodaje ją do swojej puli. Obszar ten może być zajęty przez innego paleontologa.
Faza Rekonstrukcji
W Fazie Rekonstrukcji, gracze w tajemnicy konstruują szkielety dinozaurów za swoimi zasłonkami. Używają Kości zdobytych w czasie Fazy Wykopalisk, by skonstruować szkielet, który będzie konkurował ze szkieletami innych graczy.
Faza Wystawy
Następną fazą jest Faza Wystawy. Kiedy już wszyscy zakończą konstrukcję swoich szkieletów, odsłaniają swoje kreacje i gracze porównują je, by zdobywać punkty w różnych kategoriach. Remisy są przyjazne, czyli rozstrzygane na korzyść obu graczy (ponieważ nic innego w tej grze przyjazne nie jest).
Plansza gry składa się z sześciokątnych obszarów wykopalisk, na których będziecie umieszczać kości na początku każdej rundy.
Górna część planszy zawiera tabelki do śledzenia rund oraz wartości różnych muzealnych kategorii (wielkość, zaciekłość, unikatowość itp.). Na obwodzie znajduje się tor punktacji.
Kośćmi są drewniane „patyczki” w pięciu kolorach, umieszczane w sakiewce. Na początku każdej rundy, kości są z niej dobierane i umieszczane na polach planszy. Każdy kolor reprezentuje inny rodzaj kości. W grze jest łącznie 210 kości.
Swoje wymarzone dinozaury będziecie rekonstruować za zasłonkami – bezpieczne od wścibskiego wzroku pozostałych paleontologów. Wewnętrzna strona zasłonki zawiera wskazówki dotyczące różnych typów/kolorów kości używanych w różnych kategoriach muzealnych. W grze znajduje się pięć zasłonek – po jednej dla każdego gracza.
Kategoria wiekowa: od 8 lat
Ilość graczy: 2-5 lat
Autor: | Scott Almes |
Czas rozgrywki: | do 1 godziny |
Ilość graczy:![]() Ilość graczy | 2 ,
3 ,
4 ,
5 |
Wiek: | 8+ ,
9+ ,
10+ ,
11+ ,
12+ |
Rodzaj gry: | Rodzinna |